Kelle Paçanın Faydaları Nelerdir?

kelle paçanın faydaları

Kelle paça, küçük ve büyükbaş hayvanların kesilmiş kafa yani kelle ve ayak yani paça bölümlerinden yapılan yemeklere verilen isimdir. Hem kafa bölümündeki yanak bölümü, hemde ayak bölümdeki kıkırdak bölümünde bol miktarda kollajen içermektedir.

kelle paçanın faydaları

Haşlama yada çorba olarak tüketilmektedir.

Kelle Paça Çorbası Nasıl Yapılır?

Kelle ve ayaklar ocak ateşinde iyice ütülenerek tüylerin hepsi yakılır. Hiç tüy kalmayacak şekilde temizlenir. Sonra, hepisini beyazlayıncaya kadar, bıçakla kazınır. Bir müddet suda ıslattıktan sonra, tekrar temizleme işlemine devam edilir. Sonra tuz ve yeteri kadar su ilave edilip kaynatılır. Piştikten sonra et çıkarılarak iri kemiklerden ayrılır ve doğranıp yeniden piştiği suya koyulup 1-2 taşım daha kaynatılır. Sarımsaklar ayıklanıp havanda dövülür ve arzuya göre yemeğin suyuna ilave edilir.

Kelle Paçanın Faydaları;

 • Kasların güçlenmesi ve kemik ağrılarının azalmasında oldukça faydalıdır.

kelle paçanın faydaları

 • Anemi hastalarının bolca tüketmeleri önerilmektedir.
 • Yağ oranı ve kalorisi oldukça yüksek bir besin maddesidir.
 • Kolesterol bakımından da yüksek besin içeriğine sahiptir.
 • Özellikle çocuklara gelişim dönemlerinde içirilmesi önerilmektedir.
 • Ayrıca kanser hastalarının tedaviden olumlu sonuç almaları ve kanserli hücreleri yok etmeleri için kollajen adı verilen bir maddeden almaları gerekmektedir. Bu maddede kelle paça da bulunmaktadır.-

kelle paçanın faydaları

 • Kemoterapi döneminde alınan ilaçlar vücutta ki kollajen düzeyini olumsuz etkiler. Tedavi döneminde kelle paça çorbasından alınan kollajen sayesinde tedaviye cevap verme süresi daha sağlıklı ve hızlı gerçekleşir.
 • Genellikle halk arasında kırık ve çıkık durumlarında paça çorbası içmenin tedavi edici özelliği olduğu bilinmektedir.
 • İçerisinde ki yüksek kalori ve besin değerleri sayesinde sağlıklı bir şekilde vücudun ihtiyacı olan besinleri de alarak kilo alımı sağlanır.

kelle paçanın faydaları

 • Soğuk algınlığına karşı oldukça faydalı bir çorba çeşididir. Kısa sürede soğuk algınlığını vücuttan atmayı sağlar.
 • Kelle paça çorbası omega-3 bakımından oldukça zengin bir besindir.

Kelle Paçanın Zararları Var Mıdır?

Kelle paça çorbası kalori miktarı fazla olan bir besin maddesidir. Bu sebeple kilo problemi olan kişilerin paça çorbasını çok sık tüketmeleri önerilmemektedir.  Ayrıca kelle paça çorbası kolesterol bakımından da zengin içeriğe sahiptir.

kelle paçanın faydaları

 

Kolesterolü yüksek olan kişiler için önerilen bir besin maddesi değildir. Aşırı tüketildiği takdirde kelle paça çorbası kalpte yağlanmaya sebep olabilir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.