Cilt Bakımının Faydaları Nelerdir?

cilt bakımının faydaları

Herkes cildinin sağlıklı görünmesini ister. Sağlıklı görünen cilt moralimizi yerine getirmeye yardımcı olur, buda çevremizle olan ilişkilerimizde daha özgüvenli olmamızı sağlar. Sağlıklı ve güzel görünen bir cilt, güzelliğin en önemli parçası demektir. Cilt bakımı yaptırırken cilt tipine uygun ürünlerle bakım yaptırmaya özen göstermek ve dikkat etmek gerekmektedir. Cilt tipine uygun ürünleri bulduk diyelim, doğru sıralamada çok önemlidir. Bu sıralama şu şekilde olmalıdır; Cilt neminin kazandırılması. İnce kırışıklıklarının azalması için uygulama yapılması. Ciltte akne sorunu varsa onun giderilmesi. Leke tedavisi. Antiagaing uygulama. Lifting uygulaması. Gözeneklerin fazla açılması ile ilgili sorunların düzeltilmesi. Kuru, karma, yağlı cilt tipine göre özel bakım. Siyah noktaların giderilmesi. Yüz masajı. Antioksidan maske uygulaması.

Cilt Bakımını Kimler Yaptırabilir?

25 yaşından sonra yaptırmaya başlamak gerekmektedir.

Cildin yıpranmasını ve yaşlanmasına neler sebep olabilir?

cilt bakımının faydaları

 

  • Yorgunluk ve stres.
  • Yağlı yiyecekler.
  • Düzenli uyumamak.
  • Alkol ve sigara tüketimi.
  • Kirli hava
  • Hormonlarda oluşan ani değişimler.
  • Suyu az içmek ( cildin kurumasına ve ciltte çizgilerin oluşmasını sebep olur.

5 çeşit cilt tipi vardır;

Norman cilt tipi; Bu ciltlerde gözenekler kapalıdır. Parlak ve pürüzsüzdür. Kısacası cilt problemi olmayan bir vilt olduğu için özel bir bakıma ihtiyaç duyulmaz.

Karma cilt tipi; Bu ciltlerde T bölgesi yağlıdır, diğer bölgeler de genel olarak kuru bir yapıya sahiptir. Yağlı olan bölgeler koomedonlar ve açık gözenekler bulunur, kuru bölgelerde ise gözenekler kapalıdır.

Kuru cilt tipi; Bu ciltlerde ise mat ve pul pul dökülmeye eğilimi olan bir cilt tipidir. Gözenekler ufaktır ve genel olarak kapalıdır. Cildin yapısı gereği daha ince ve gergin olduğu için erken yaşta kırışmaya eğilimli bir cilt tipidir.

Yağlı cilt tipi; Bu cilt tipi ise yağ gözenekleri açıktır, komedonların ve bölge bölge sivilcelerin olduğu, yağ salgısının çok fazla olması sonucu aşırı bir şekilde parlama görülür.

cilt bakımının faydaları

Olgun cilt tipi; Yaş ilerledikçe vücut hücrelerinin yavaşlaması ile ortaya çıkan bir cilt tipidir. Yağ salgısı yavaşladığı için ciltte derin kırışıklıklara sebep olabilmektedir.

Not!!!

Cilt bakımını; kişiye, cilt yapısına göre ve ciltte oluşan hasara göre, haftalık, aylık, yıllık periyotlar şeklinde işlemler yapılmaktadır.

 

 

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.