İğdenin Faydaları Nelerdir?

iğdenin faydaları

İğde, kökünde azotu depolayabilme özelliğine sahip olduğu için en verimsiz topraklarda bile yetişebilmektedir. Kuraklığa dayanabildiği için erozyonla mücadelede kullanılabilen bir meyvedir. Hem yazın hemde kışın yeşil olarak kalmaktadır. İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu da yetişmektedir. Bahçe kenarlarında ve bağlarda bitki olarak ta kullanılabilmektedir. Zeytin ailesinden olan bir meyvedir.İğdenin meyveleri yazın geç dönemlerinde ve sonbaharın ilk dönemlerinde olgunlaşıp yenile bilmektedir. Dışı kabuklu içi ise tüylüdür.

İğdede bulunan vitaminler; A, C, E

İğdede bulunan mineraller; Organik asit, vitamin, flovan glikozid, uçan yağ, tanen. omega 7

İğdenin Faydaları;

İğde çekirdeği ile yapılan macun nezle ve bronşit rahatsızlığına iyi gelmektedir. Vücudun daha dirençli olmasını sağlamaktadır. Ciltte meydana gelen egzamayı geçirici özelliği bulunmaktadır. Kışın sık sık yakalanılan grip ve soğuk algınlıklarına karşı bizi korur. İshal rahatsızlığı olan kişiler için doğal olarak ishali geçirici özelliği bulunmaktadır. İğde çekirdeğini su ile kaynatıp içildiği takdirde ateşli rahatsızlıklara karşı tedavi edici özelliği bulunmaktadır. iğdenin faydalariÖnemli yağ asitlerini barındırmaktadır. İğde de bulunan palmitoleik asit damarlarda dolaşan kolesterol miktarının düşürülmesine yardımcı olmaktadır. İğde den şerbet yapılabilmektedir. Mide rahatsızlığı, gastrit problemi olan kişilerin tüketebilecekleri bir meyvedir. Kansere yakalanma riskini en aza indirmektedir. Regl dönemindeki kanamaları düzenlemektedir.Doğal yatıştırıcı özelliği ve faydası bulunmaktadır. Böbrekleri çalıştırıcı özelliği sayesinde böbrek rahatsızlığı olan kişilerin güvenle tüketebilecekleri bir meyvedir. Cinselliği arttırıcı özelliği bulunmaktadır. İdrarını tutamama, idrar kaçırma gibi rahatsızlığı bulunan kişilerin bu sorunlarından kurtulmaları için faydalı bir meyvedir.

İğdenin Zararları Var Mıdır?

Fazla tüketildiği takdirde kabızlığa neden olabilmektedir.

İğdeyi Nasıl Tüketebiliriz!

İğde ağacının meyvesinin yenilebileceği gibi çiçekleri suda haşlanarak çayı da içilir. Bahçeler süsleyen hoş kokulu iğde çiçeği koklandığında zihni açıcı özelliğe sahiptir. İğde çiçeğinin ve iğde yaprağının kaynatılarak suyu da içilebilmektedir. iğde taze olarak yenilebileceği gibi kompostosu da yapılarak tüketilebilmektedir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.