Kil Maskesinin Faydaları Nelerdir?

kil maskesinin faydaları

Kil, toprağın, kayaların, yanardağlardan çıkan tüf ve lavların toz haline gelen parçalarından oluşmaktadır. Pek çok mineral barındırmaktadır. Kil sadece toprak değildir. Yani toz haline gelmiş toprakla kil birbirinden farklıdır ve kil de çok daha yoğun şekilde mineraller vardır ve yapısal olarak toprağa göre çok daha küçük parçacıklardan oluşmaktadır.

kil maskesinin faydaları

Dünyanın farklı bölgelerinde farklı özelliklerde ve renklerde killer bulunmaktadır. Kilin rengini daha çok o bölgenin toprağının, kayalarının rengi ve volkanik bir bölge olup olmaması belirlemektedir. Antik çağlardan beri cildi güzelleştirmek için kullanılıyor. Eski Mısır’da Kleopatra’nın güzellik sırlarından birinin kil maskesi olduğuna dair bazı rivayetler bulunmaktadır.

Kil Maskesinin Faydaları;

  • Cilt tonunu doğal rengine çevirmeyi sağlamaktadır.
  • Tek ton rengi olan cildin daha bakımlı ve güzel görünmesini sağlar.

kil maskesinin faydaları

  • Düzenli kullanıldığı takdirde sivilce oluşumunu engeller ve ciltteki sivilceleri temizler.
  • Ciltte bulunan güneş ve sivilce lekelerini giderir.
  • Ciltteki kan akışını hızlandırmayı sağlar ve bu akışın hızlı olmasından dolayı yenilenen hücreler cildi berraklaştırır ve cilt problemlerini azaltmaktadır.
  • Ciltte oluşan lekelerin normal rengine dönmesini sağlar.
  • Cildi büyük bir hızla uyarmayı sağlamakatdır.
  • Cilt yüzeyinde düzenli olarak kullandığı takdirde cildin daha az yağlandığını göreceksiniz.
  • Yağ, kir nedeniyle tıkanan gözenekleri açmak için kil maskesi kullanılması önerilmektedir.
  • Kilde bulunan mineraller cildi besler ve doğal bir parlaklık vermesini sağlar.

Kil Maskesi, Çeşitleri;

Beyaz Kil; En etkili killerden biri olan bentonit kili sivilcelere karşı oldukça etkilidir ve sivilceler nedeniyle tahriş olan cildi yatıştırmayı sağlar.
kil maskesinin faydaları
Egzama, sedef nedeniyle tahriş olan cildi sakinleştirmek için de kullanılan bentonit cilde faydalı mineraller bakımından oldukça zengindir.
Yeşil Kil; Aşırı yağlı ciltler için önerilen yeşil kil magnezyum, kalsiyum, potasyum, fosfor ve silika gibi cilt için önemli mineraller içermektedir. İyileştirici etkiye sahiptir ve sivilcelerin normalden daha kısa sürede geçmesine yardımcı olmaktadır.
Dikkat!!!
Yağlı bir cildi olan kişiler için kil maskesini haftada 1 en fazla 2 kez kullanabilirsiniz. Kuru, az yağlı ve hassas cildi olan kişiler ise ayda 2-3 kez kullanabilir. Kil maskesini yüzünüze sürdüğünüzde çok kurutmaması ve cildinizi tahriş etmemesi için 10 dakikadan fazla bekletmemek gerekmektedir.
kil maskesinin faydaları
Satın aldığınız kile metal eşya değdirmemeniz  gerekmektedir. Çatal, kaşık veya metal kaplar kilin etkisinin azalmasına yol açar. Maskeyi hazırlarken plastik veya tahta karıştırıcı kullanılması gerekmektedir. Artan malzemeyi çöpe atmanıza gerek yoktur, çünkü kil maskesi 3-4 gün buzdolabında muhafaza edilebilir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.