Kuru Meyvelerin Faydaları Nelerdir?

kuru meyvelerin faydaları

Zamanında ve ürün çok iken toplanıp suyunun uçurulması ile hazırlanılan meyvelere kuru meyve denilmektedir ve aynı zamanda bir şifa deposudur. Özellikle kış ayları için hazırlanan kayısı, erik, üzüm gibi meyve kurularına, son yıllarda tropikal olan meyvelerden kivi, papaya, ananas gibi renkli renkli meyve kuruları da eklenmiştir. Kuru meyveler, yaş meyvelerin içerdikleri %90 oranındaki suyun %10 ila 20 oranlarına düşürülerek elde edilmektedir. Meyveler arasında kurutmaya en elverişli olanları;  ananas, elma, üzüm, armut, erik, vişne, kayısı, dut, çilek, kivi, mango, muzdur. 

Kuru Meyvelerin Faydaları;

 • Lif, vitamin, mineral, fitobesinler, potasyum bakımından kurutulmuş meyveler en yararlı ve faydalı  kaynaklardır.

kuru meyvelerin faydaları

 • Kurutulmuş meyve tüketimi,  kilo vermek isteyenler için kilo kaybına yardımcı olmaktadır.
  Kuru Elma; Nefes darlığı ve astıma karşı oldukça faydalıdır.
 • Kuru Erik; AB, E vitaminleri içerir. potasyum ve magnezyum minerallerine sahiptir.
 • Yaban Mersini; Kalp rahatsızlıklarına ve kalp krizine karşı koruyucu etkiye sahiptir. Kan şekerini düşürücü etkiye sahiptir. Şeker hastalığından kaynaklanan görme bozukluklarını önleyici etkiye sahiptir.
 • Kuru İncir; B1, B2 vitaminleri bulunmaktadır. İçeriğinde bulunan yüksek orandaki kalsiyum ve fosfor sayesinde kemik ve dişler üzerinde koruyucu etkiye sahiptir. Vücut doku ve hücrelerinin yenilenmesini sağlamaktadır. İçeriğinde bulunan yüksek orandaki lifler sayesinde kolesterolün kana karışmadan atılmasını sağlar. Vücudumuzu bakterilere karşı korumaktadır.

kuru meyvelerin faydaları

 • Hurma; Hamilelikte oluşabilecek kansızlığın engellenmesini ve bebeğin gelişimi için gerekli kandaki alyuvarlar dengesini sağlayıcı özelliği bulunmaktadır. Sinir sisteminin iyi çalışmasına yararı oldukça fazladır.
 • Kuru Üzüm; A, B1, B2, C vitaminleri ve demir, çinko, potasyum, magnezyum, fosfor mineralleri bulunmaktadır. İçerdiği karbonhidratlar sayesinde iyi bir enerji kaynağıdır. Vücuttaki hormon ve enzim üretiminde oldukça faydalıdır.
 • Pestil; Vücutta bulunan su dengesinin korunmasını sağlamaktadır.
 • Dut; Kalsiyum, demir, B1, B2 C vitamin ve mineralleri içerir. Ateş düşürücü ve idrar söktürücü (diüretik) etkiye sahiptir.

kuru meyvelerin faydaları

 • Kuru Kayısı; Kalp kaslarını ve tüm kasların iyi çalışmasına yardımcı olmaktadır. Stresi ve kansızlık sorununu önlemektedir. Bedensel gelişimde etkisi oldukça fazladır. İçeriğinde bulunan zengin lifler sayesinde bağırsakları temizleyici özelliğe sahiptir.
 • Kivi kurusu; İçeriğinde bulunan yüksek lif bağırsakların çalışmasında olumlu etki gösterir ve sindirimi kolaylaştırmayı sağlamaktadır.Bu durumda kabızlığı önler.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.