Maydanozun Faydaları Nelerdir?

maydanoz
maydanoz

Akdeniz bitkisi olan ülkemizde oldukça bol yetişen Maydanoz yüksek oranda kalsiyum, potasyum ve demir içermektedir. Vitamin yönünden ise; K, A, C, vitaminleri oldukça zengindir. Maydanoz salataların dışında tek başına yenebileceği gibi, suyu sıkılıp da içile bilmektedir.

Maydanozun Faydalarını Sıralarsak;

Böbrek taşlarını düşürmede oldukça faydalıdır. İdrar yolu enfeksiyonlarının çabuk atlatılmasında yararlıdır. Sindirim sorunu yaşıyorsanız maydanoz tüketmeniz rahatsızlığınızın geçmesinde en büyük  etken olacaktır. Vücuttaki ödemleri söktürmede ilaçlardan daha çok etkilidir. Regl dönemlerinizi rahat atlatmanıza yardımcı olur.Astım nefes alma ve öksürüğe karşıda tüketilmektedir. Kalori açısından da zengindir. Kanser hastalıklarına karşı metabolizmayı daha dirençli hale getirmeye yardımcı olmaktadır. Kalp sağlığını korur. Vücudu inmelere karşı ve koroner krizlerin önlemesinde dirençli hale getirir. Yemeklerden sonra oluşan gaz sorunlarına iyi gelmektedir. Cildinizin ihtiyaç duyduğu C vitaminini yeterli oranda almanızı ve kırışıklıklarınızın gecikmesini sağlar. Cilt, kolon, meme kanserinden korunmak için tüketilmesi önerilmektedir. İdrar söktürücüdür. Maydanozun içinde bulunan klorofil, kronik ağız kokusunu gidermeye yardım etmektedir ve nefesi tazelemektedir. Maydanozda bulunan klorofil aynı zamanda kanı temizlemeye yardımcı olmaktadır. Sakinleştirici ve yatıştırıcı bir etkisi vardır. Erkeklerde yaş ilerledikçe azalan erkeklik hormonu ve testesteron artırdığı, saç dökülmesine engel olduğu belirtilmiştir.

maydanoz

Maydanozun Yan Etkileri Var Mıdır?

Hamilelerin kasılmalarına neden olabileceği için maydanoz suyu içmemeleri gerekmektedir. Maydanoz suyunu her zaman ölçülü içmek gerekmektedir. İlaç söktürücü ilaç kullanılıyorsa yada herhangi bir sağlık sorunu var ise doktorlarına danışmadan kesinlikle içmemeleri gerekmektedir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.