Mısır Püskülünün Faydaları Nelerdir?

mısır püskülünün faydaları

Mısır püskülü, aslında mısır koçanını kaplayan ince, kıl gibi kaplayan kısmıdır. Gözenekleri oluşturan bu ipeksi sarımsı şeritler mısırın oluşmasını sağlayan poleni toplamaktadır. Bu püsküller sahip olduğu faydaları sayesinde mısır püskülü çayı yapımında kullanılır.

Mısır püskülünde bulunan mineraller; Potasyum, flavonoidler, allantoin, müsilaj, saponinler.

Mısır püskülünde bulunan vitaminler; C, K

mısır püskülünün faydaları

Mısır Püskülünün Faydaları;

 • Prostat iltihabını geçirici yarara sahiptir.
 • Böbrek iltihabına yararı oldukça fazladır.
 • Böbreklerdeki taşların düşürülmesini sağlamaktadır.
 • Yüksek tansiyonu düşürmeyi sağlamaktadır.
 • Tansiyonu dengelemesini sağlamak için mısır püskülü çayının yararı oldukça fazladır.
 • Diyabet yani şeker hastalığını karşı da oldukça faydalıdır.

mısır püskülünün faydaları

 • Yüksek kolesterole iyi gelmektedir, kolesterolü dengelemeyi sağlamaktadır.
 • Sürekli yorgunluk hissi olan kişilerde mısır püskülü çayı bu yorgunluk hissini gidererek vücudu dinlendirmeyi sağlar.
 • Depresyona iyi gelir. Antidepresan özelliğe sahiptir.
 • Romatizma ve kemik ağrılarına iyi gelmektedir.
 • Gut hastalığına karşıda oldukça faydalıdır.

Mısır Püskülü Nasıl Tüketilir?

Mısır püskülünü çay şeklinde hazırlayarak tüketmek mümkündür.

mısır püskülünün faydaları

Önce 1 su bardağı su kaynatılır. Su kaynarken diğer taraftan mısır püskülleri yıkanır. Kaynamış olan 1 bardak suyun içine 1 tatlı kaşığı mısır püskülü atılır. 5 dakika kadar bu şekilde demlenmesi için beklenilir. Demlendikten sonra süzülerek mısır püskülü çayını içebilirsiniz. Genel olarak günde 2 defa yemeklerden bir saat kadar önce içilmesi önerilmektedir.

Mısır Püskülünün Zararları Var Mıdır?

Mısır püskülü çayı genel olarak güvenli kabul edilir ancak aşırı tüketildiğinde yan etkileri görülebilir. Güçlü bir idrar söktürücü olduğu için dirüetik (idrar söktürücü) ilaçlarla birlikte tüketilmemesi gerekmektedir. Aşırı tüketildiği takdirde ise vücudun susuz kalmasına neden olur. Mısır püskülün de bulunan bazı bileşenler kanın pıhtılaşmasını sağlar. Bu nedenle pıhtılaşmaya karşı ilaç kullanan kişilerin mısır püskülü çayının tüketilmesi önerilmez. Kan şekerini dengelemeyi sağlamaktadır ancak diyabet ilacı alıyorsanız düzenli olarak mısır püskülü çayı içmeye başlamadan önce doktorunuza danışıp öyle tüketilmesi gerekmektedir.mısır püskülünün faydalarıYüksek tansiyon ilacıyla birlikte alındığında kan basıncının çok fazla düşmesine neden olur. Mısır püskülü kanda bulunan potasyum değerinin düşmesine neden olabilir. Düşük potasyum şikayeti olan kişilerin tüketmemesi gerekmektedir. Mısır unu, mısır poleni alerjisi bulunan kişiler için daha çok alerjiye neden olabilir. Gebelik dönemindeki bayanların tüketmeleri önerilmez. Emzirme döneminde bayanların tüketmeleri içinde yeterli bilgi bulunmamaktadır bu yüzden doktorların danışmadan tüketmemeleri gerekmektedir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.