Nohutun Faydaları Nelerdir?

nohutun faydalari

Nohut sadece bir yıl büyümektedir ve tohumla çoğalır ve çoğaltılır. Türkiye’de boyu 50 santimetreye kadar varan bir bitki türüdür. Tohumları bazen bej, bazende daha koyu renk, hatta siyah renk bile olabilmektedir. Nohutun yetiştirilmesi oldukça kolaydır. Anadolu’da kıraç alanlarda yetiştirilmektedir. Su kıtlığına dayanır. Havanın yeterince sıcak olması gerekmektedir. Eğer yeterince sıcak olmazsa hasılat kötü olabilir. Yaprakları ortalama 5 ila 15 mm büyüklüğünde ve tomurcukları ise 30 mm’ye kadar uzayabilmektedir. Tohumları kurumadan yeşil olarak da yenile bilmektedir. Kurutulmuş nohut ise birçok yemekte kullanılır.Nohut baklagiller ailesinden bir bitkidir. Yaklaşık ortalama 8.000 yıllık tarihe sahip çok eski bir besin kaynağıdır.Orta Doğu ilk çıkış noktasıdır. Nohut 2 şekilde tüketilmektedir; Konserve ve kurutulmuş. Nohut üretiminde dünya genelinde ki sıralama şu şekildedir;

1. sırayı Hindistan

2.sırayı Avustralya

3. sırayı ise Pakistan

4. sırayı Türkiye

5. sırayı Birmanya

6. sırayı Etiyopya

7. sırayı İran

8. sırayı Meksika

9. sırayı Kanada

10. sırayı Abd

Nohutta bulunan vitaminler; E, K, A, C, B6, B12

Nohutta bulunan mineraller; manganez, bakır, folat, demir, fosfor, çinko, lif, kalsiyum

Nohutu kaynatma süresi ortalama 1 ila 2 saat arasındadır.

Nohutun Faydaları; nohutun faydalari

Sindirim sistemini rahatlatarak kabızlık sorununu ortadan kaldırmaktadır. İyi bir enerji kaynağıdır. Lif yoğunluğu oldukça fazladır. Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Tansiyonu düzenlemeye ve dengede tutmayı sağlamaktadır. Sağlıklı gelişime yardımcı olduğu için büyümede oldukça faydalıdır. Kolesterol seviyesini düzenlemektedir. Kalbi korumaya ve kalp hastalıklarına yakalanma riskini en aza indirmeye yardımcı olmaktadır. Hafızayı güçlendirici etkisi sayesinde kolay öğrenmemizi sağlamaktadır. Nohutta bulunan folik asit omur ilik hastalıklarına yakalanma riskini en aza indirir. Kemiklerin güçlenmesini ve daha sağlıklı olmasına fayda sağlamaktadır. Diş yapısını kuvvetlendirir. Depresyonu önlemektedir. Mutluluk hormonu salgıladığı için daha mutlu ve huzurlu hissetmemize katkı sağlamaktadır. Diyabeti önlemektedir. Menopoz dönemindeki bayanların sıcak basmalarını ve sık sık terlemelerinin en aza inmesini sağlamaktadır. Bağırsaklarda oluşacak yararlı bakterilerin gelişimine katkıda bulunmaktadır. Hastalıklara yakalanma riskini en aza indirir. İçeriğinde bulunan bol miktardaki lifler ve yağ asitleri sayesinde kolon kanserine yakalanma riskini azaltabilmektedir.

Nohutun Zararları Var Mıdır?

Tek zararı aşırı tüketildiği takdirde gaz, hazımsızlık ve şişkinlik problemlerine neden olabilmektedir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.