Pilatesin Faydaları Nelerdir?

pilatesin faydalari

1900’lü yılların başında Joseph Pilates tarafından geliştirilmiş bir fitnes türü olan pilates bedenin denge fonksiyonunu artırmak ve bunun yanı sıra temel kas sistemini çalıştırarak güçlendirilmesini ve omurganın desteklenmesini amaçlamaktadır.

Akıcı hareketler, nefes, beden ile zihnin kontrolünü de beraberin de sağlamayı hedeflemektedir. Pilates düzenli olarak yapıldığında bedenin daha esnek, kontrollü, konsantrasyonu yüksek olmasını sağlamaktadır. Bugün fizik tedavi uzmanları tarafından tavsiye edilmektedir pilates.

Pilatesin 6 temel öğesi bulunmaktadır;

 1. Konsantrasyon
 2. Merkezleme
 3. Kesinlik
 4. Nefes
 5. Kontrol
 6. Akıcı Hareket

Dip Not:  Pilatesi yanlış uyguladığımız takdirde kas rahatsızlıklarına, kemik kırılıkları ve çıkıklarına neden olabileceğini unutmamalıyız ve uzman eğitmenler eşliğinde pilatesi yapmalıyız.

Pilates Bütün Vücudu Hedefler: Pilates diğer sporlar gibi tek bölgeyi değil bütün vücudu ve organları içeren yüzerce hareketi içerir. Bu özelliği kaslar ve eklemlerin esnekliğini sağlamaya ve kas ve kemik yapısının sağlığının korunmasına yardımcı olur.

Pilates; Genç kalmayı sağlar, Yağsız kasların oluşmasında etkilidir, Vücut esnekliğini geliştirir, Kan dolaşımını hızlandırır, Duruşu düzeltir, Vücudunuzun görünümünü ve hissini iyileştirir. Enerji düzeyini artırır, Kilo vermede yardımcı olur ve kolaylaştırır, Vücuttaki dengeyi geliştirir, Ruh sağılığını korur, Kas ağrılarınızın azalmasına yardımcı olur.

PİLATESE BİR ŞANS VERMELİSİNİZ !!!

Hamilelikte Nasıl Pilates Yapılır ?

hamilelikte pilates

Konu sağlık olunca, doğrular ne kadar faydalıysa yanlışlar da o kadar zararlı hale geliyor.Bu yüzden İpuçlarındaki detaylar önemli. Bir gerçek var ki bilimsel açıdan da kanıtlanmış, gebelik süresi boyunca düzenli yapılan egzersizler, anne adayının psikolojik ve fiziksel açıdan kendini daha iyi hissetmesinde büyük bir etkendir. Gebelikte ki sırt, bel ağrılarının oluşmasını engelliyor, uykusuzluk sorunu yaşayan hamileler için uykusuzluğun azalmasına yardımcı olmaktadır. Diğer bir faydası ise normal doğumun gerçekleşmesini kolaylaştırır. Önemli olan seçilen egzersizlerin gebelik süresince getirdiği özel şartlara uygun olması, anne ve bebek için en risksiz hareketler seçilmesidir.

Pilates Hareketlerinin Birkaçı Şunlardır;

pilates hareketleri

 • Kalça sıkılaştırma
 • Bacak
 • Bel
 • Hundred
 • Gerilme
 • Göbek
 • Bel sırt kasları geliştirme
 • Karın ve yan yağlardan kurtulma
 • Kol ve üst kasları geliştirme
 • Gögüs ve kol kasları güçlendirme

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.