Şalgamın Faydaları Nelerdir?

şalgamın faydaları

Şalgam bir kök sebzedir. Yaklaşık 4000 yıldır severek içilen bir içecektir. Bol miktarda A, B6, C, K, E vitaminlerini içermektedir. Kalsiyum, magnezyum, demir, fosfor, potasyum mineralleri ve bileşenleri içermektedir. Ana maddesi şalgam olan ve kırmızı havuç ile şalgam suyu elde edilmektedir. 2 çeşidi bulunmaktadır, acı ve tatlı olarak. Güneydoğu Anadolu ve Anadolu yörelerinde çiğ köfte, kebap yemeklerinin yanında içilen vazgeçilmez bir içecektir.

Şalgamın Faydaları;

Kalp sağlığını korumaya yardım eder. Kanserle mücadele etmede önemlidir. Cilt sağlığını korur. Kemik ve diş yapısını kuvvetlendirir. Stresi azaltır. Kolesterol rahatsızlığına faydalıdır. Anemi rahatsızlığından korumaya yardımcıdır. Sigara içenlerin tüketmeleri önerilmektedir, çünkü; ciğerleri temizleme özelliği olduğu için. Solunum yolu rahatsızlıklarının olmasını önlemektedir. Böbrek taşını düşürmede etkilidir. Kalp sağlığını koruyucudur. Kadınların menopoz dönemlerindeki sıkıntılarını biraz da olsa rahatlatıcı etkiye sahiptir. Şeker hastalığı rahatsızlığı olanlar malesef her yiyeceği, içeceği rahatlıkla     tüketememekten şikayetçilerdir ama şalgam rahatlıkla tüketebilecekleri bir içecektir. Göz sağlığını koruyucu etkiye sahiptir ve aynı zamanda katarakta yakalanmayı da önleyicidir. Kan yapıcı özelliği bulunmaktadır ve kan akışını düzene sokmaktadır. Astım rahatsızlığı olanların tüketmeleri önerilmektedir. Kabızlığı önlemektedir. İdrar söktürücü özelliği bulunmaktadır.

şalgamın faydaları

Şalgamın Zararları Var Mıdır?

  • Hamilelerin kullanmaması gerekmektedir.
  • Tansiyon hastalarının uzak durmaları gerekmektedir.
  • Şalgam suyunun faydaları arasında göze iyi geldiğini söylesek de fazla tüketildiği takdirde gözlere zarar verebilmektedir.
  • Mide rahatsızlıkları olanların dikkatli tüketmeleri gerekmektedir.
  • Şalgamı çok fazla tükettiğimiz takdirde böbreklere de zarar verebilmektedir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.