Şınav Çekmenin Faydaları Nelerdir?

şınav çekmenin faydaları

Şınav çekmek, dünya tarafından bilinen, konu spor olduğunda akla ilk gelen hareketlerden birisidir. Ordumuzun eğitim talimlerinden, spor kulüplerinin, salonlarının idman programında da her daim yerini almaktadır. Herkes tarafından zor bir hareket olarak bilinir nedeni ise; tüm vücuda hakim olunmasını ve aşağı yukarı kaldırılıp indirilmesini gerektirir.şınav çekmenin faydaları

Aletsiz olarak vücudu geliştiren en güzel hareketlerden birisidir. Her gün düzenli olarak yapıldığı takdirde tek başına vücudu formda tutmayı sağlayabilir. Sürekliliği ve setleri belli bir seviyede tutmak kolay değildir. Bu yüzden pes etmeden sık tekrar ve çalışma gerekmektedir.

Şınav Nasıl Çekilir?

Şınav hareketinin yapılışı şu şekildedir; Yüz üstü yere uzanılarak eller omuz genişliğinde açılır yere dayanılır, ayak parmakları üzerinde bel ve dizleri bükmeden durarak dirsekler aşağı yukarı kaldırılır.

şınav çekmenin faydaları

Bu hareket esnasında şınav çekerken poponuzu sıkmalı ve karnınızı içeri çekmeniz gerekmektedir. Hareketten daha fazla yarar görmenizi hem de egzersizi daha kolay yapmanızı sağlar. Ardından göğsü aşağı yukarı indirirken nefesinizi düzenli olarak alıp verin ki kalbinizi daha az yormuş olursunuz.

Şınav Çekmenin Faydaları;

  • Şınav da etkin olarak kullanılan organ kollardır. Kollarınızdaki kilolar ve sarkmaları bu yolla kolayca giderebilirsiniz. Kolları güçlendiren ve kaslandıran bu hareketi yapmaya başlamak için de belli bir kol gücüne sahip olmak gerekmektedir.

şınav çekmenin faydaları

  • Kolun yanında göğüs ve sırt kaslarınızın gelişmesini sağlamaktadır. Özellikle göğsü gözle görülür şekilde sıkılaştıran bir harekettir.
  • Şınav çekmek kol odaklı bir hareket gibi gözükse de karın ve popo sıkılaşması için de etkisi oldukça fazladır.
  • Genel olarak vücudun dengesini ve direncini artırmayı sağlamaktadır.
  • Kişiye esneklik ve dayanıklılık kazandırmaktadır.
  • Göğüs ve arka kol kaslarını maksimum seviyede çalışmasını sağlamaktadır.
  • Çalışma esnasında kalbe kanın daha hızlı pompalanmasına yardımcı olmaktadır.
  • Kalori yakımına yardımcı olur.

Şınav Çekerken Nelere Dikkat Etmek Gerekmektedir?

Şınav çekilirken dikkat edilecek en önemli husus vücudun düz şeklinin ve baş durumunun kesinlikle bozulmamasıdır. şınav çekmenin faydaları

Bu pozisyonu tam anlamıyla koruyabilmek için, karın-bel-kalça kasları tamamen sıkılmış olması gerekmektedir, hareket sonlanana kadarda sıkılı durum hiçbir şekilde gevşetilmemelidir.  Bu sıkma hareketi, şınav çekerken otomatik olarak karın kaslarının maksimum çalışmasına neden olacaktır. Yukarıya hareketin sonlanmasına yakın, kürek kemiklerinin istem dışı şekilde dışa çıkartılması yükün göğüs kasında çok sırt kasına kaydırılmasına sebep olacak ve istenilen fayda sağlanamayacaktır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.