Arap Sabununun Faydaları Nelerdir?

arap sabunun faydaları

Arap sabunu, sarı veya açık kahverengi renktedir. Üretiminde alkali, sodyum yerine potasyum hidroksit ( KOH ) kullanılan bir sabun çeşididir. Yarı akışkan macunumsu kıvamı olan yumuşak sabun olarak da bilinmektedir. Bitkisel ve hayvansal yağ asitlerinin potasyum hidroksit ile reaksiyonundan üretilir. Saç bakımı, saç sorunları ve saç temizliği için önerilen doğal ürünlerin başında arap sabunu gelmektedir. Güzellik uzmanlarının arap sabunu hakkındaki verdiği bilgiler dikkat çekmektedir.

Arap sabununun doğal olduğunu nereden anlayabiliriz; Arap sabununun doğal olup olmadığını anlamanın en kolay yolu koklama işlemidir. Eğer kokladığınızda parfüm kokusunu alıyorsanız, muhtemelen o arap sabunu doğal bir ürün değildir.

Arap sabununun kullanıldığı yerler;arap sabunun faydaları

  • Ev temizliğinde,
  • Halı yıkamada,
  • Ev eşyalarının temizlenmesinde,
  • Kıyafetlerin temizlenmesinde,
  • Su ile karıştırılarak bahçe ilaçlamalarında,
  • Sürü hayvanların temizlenmesinde,

Çamaşır makinesi için;
Çamaşır haznesine çamaşırlarla birlikte 1 avuç arap sabunu ekleyin. Deterjan gözüne 1 çay bardağı çamaşır sodası veya 1 su bardağı çamaşır sodası-karbonat karışımı ekleyin. Beyazları yıkarken çamaşır sodası veya boraks miktarını bir  miktar arttırabilirsiniz. Çamaşır sodası ve boraks suyu yumuşattığı için sabunun daha iyi köpürmesini ve çamaşırların yumuşak olmasını sağlamaktadır.

Elde yıkarken;
Süngere arap sabununu alın ve bulaşıklarınızı yıkayın. Arap sabunu köpürür ve parlatarak temizler. Sıcak suyla durulamak gerekmektedir, aksi taktirde bulaşıklar yağlı kalabilir.

Ocak ve Fırın Temizliği:
Ocağın üzerindeki lekeleri arap sabunu ile ovarak lekeler kolaylıkla çıkartılır.arap sabunun faydaları

Fırının iç yüzeylerine 1 tatlı kaşığı karbonat, 1 tatlı kaşığı limon tuzu ve 1 yemek kaşığı doğal sirke karışımını püskürtülür ve bir gece bekletilir. Ertesi gün arap sabunu ile ovarak temizlenir. Ilık suyla durulamak gerekmektedir.

Yer Temizliği:
Ahşap yüzeyleri 1 yemek kaşığı arap sabununu 1.5 litre sıcak suda eritip 1 yemek kaşığı doğal temizlik sirkesi veya elma sirkesi ekleyerek temizlik yapılabilir.

arap sabunun faydaları

Arap sabunu ahşap yüzeyleri temizlerken aynı anda bakımını da yapar parlatır. Özellikle kapıları silerken kullanmayı ihmal etmeyin farkı göreceksiniz.

Banyo Temizliği:
Süngerin üzerine bir miktar arap sabunu alarak lavabo ve küvet ovulur. Eğer aşınmadan dolayı yerleşmiş kirler var ise lavanta yağı damlatılmış çamaşır sodası serpin ve ovmaya devam edin. Küvet veya lavabonuzun parladığını göreceksiniz.

Tuvalet Temizliği:
Klozetin genel yüzeyleri ve oturma kısmının çevresi ve altını temizlemek için güvenle kullanılmaktadır.

Halı Temizliği:
Halılarınızı yıkarken veya silerken arap sabunu kullanabilirsiniz. Halınız tertemiz yumuşacık ve pırıl pırıl olacaktır.

Koltuk Temizliği:
Koltuklarınızı arap sabunu ile silebilirsiniz. Ardından durulama suyuna doğal elma sirkesi ekleyerek durulamak gerekmektedir. Koltuklarınız hem tertemiz hem yumuşacık hemde pırıl pırıl olacaktır.

Cam Yüzey Temizliği:
Özellikle çerçeveleri silerken arap sabununu süngere bir miktar alıp ovarsanız lekelerin çok çabuk temizlendiğini göreceksiniz. Camlarda oluşan zor lekeler için de kullanabilirsiniz.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.