Kuşburnunun Faydaları Nelerdir?

Kuşburnunun Faydaları
Kuşburnunun Faydaları

Şifalı bitkilerin başında gelen kuşburnu, çay gibi demlenerek tüketilir. Sonbaharda meyve vermeye başlayan bitki, C vitamini bakımından oldukça zengindir.

Kuşburnu, demlenerek çay gibi içilmesinin yanı sıra marmelat yapılarakta tüketilebilir. C, A, B1, B2, E ve K vitaminlerinin yanı sıra demir, magnezyum, kalsiyum, sodyum, bakır, çinko gibi mineralleri de bünyesinde barındırır.

Kuşburnunun Faydaları Nelerdir?

Bilimsel araştırmalar sonucu antioksidan özelliği kanıtlanmış kuşburnu bitkisi, şifalı bir bitki olmanın yanı sıra lezzet olarakta oldukça hoştur. Vücuttaki iltihapı temizlemede, ağrıları dindirmede, eklem kireçlenmelerinin tedavisinde kullanılabilir.

Kuşburnu Çayının Faydaları

İçerisindeki iltihap yok edici ve ağrı kesici maddeler çay olarak demlendiğinde eklem romatizmaları sonucu ortaya çıkan ağrıyı ortadan kaldırmaz. Çünkü bu maddeler suda çözünemezler. Bu nedenle bitkinin faydalarından yararlanmak için taze taze tüketmekte fayda var.

Kapsüller halinde de tüketebileceğiniz kuşburnu artrit sorunu içinde oldukça etkilidir. Kalça ağrıları ve diz ağrıları için çok faydalı olan bitkinin, yapılan araştırmalar sonucunda %82 oranında etkili olduğu ortaya çıkmıştır. Bu bitki sayesinde ağrı kesicilerden daha iyi verim alabilirsiniz.

Bağışıklık sistemini de güçlendiren bitki, içerisindeki C vitamini sayesinde soğuk algınlığı ve griptende büyük oranda koruma özelliğine sahiptir. Japonya’da yapılan araştırmalarda ise kuşburnu özütünün vücuttaki yağ oranını düşürdüğü tespit edilmiştir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.