Lahananın Faydaları Nelerdir?

lahananin faydalari

Doğanın bizlere sunduğu muhteşem nimetlerin faydalarını saymak ile bitiremeyiz. Bu nimetlerden bir tanesi de Lahanadır. Hem güzellik hem de sağlıklı bir bünyeye sahip olmak için bize sağladığı faydanın yanında ayrıca protein ve vitamin deposudur.

Lahana Sodyum ve potasyum açısından da zengindir. Kalsiyum, demir, magnezyum, manganez, fosfor ve çinko içermektedir. Bir porsiyon veya bir fincan lahanada, K vitamini ihtiyacının %91.7 si bulunmaktadır. B, C, E vitaminlerini için de barındıran ve birçok hastalığa şifa olan lahana, organik asitler ile harmanlanmıştır. Vücutta bulunan zararlı maddeleri atmaya yardımcı olur ve hücre yenilenmesinde de etkin olan sebze, bir nevi doğal toksin ilacı özelliği taşımaktadır.

Lahananın Faydaları;

Mide sorunlarına ve hastalıklarına iyi gelmektedir. Bağırsakların daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olmasının yanında sindirim kolaylığı da sağlamaktadır. Geçmeyen yaraların daha kolay iyileşmesine ve vücuttaki sivilcelere iyi gelmektedir. Romatizmal ağrılara, kanser ve birçok ciddi hastalıklara engel olmakta ve bunun yanı sıra vücut direncini de artırmaktadır. Göz sağlığını korur. Alzheimer hastalığı riskini azaltır. Göğüs, kolon kanserine ve kalp krizi riskine engel olur ve ilerlemesini durdurmaya yardımcı olur. İdrar söktürücüdür. Enerji dolu olmamıza ve gündelik hayatta daha zinde olmamızı sağlar. Vücudumuzda ki fazla suyu ve zehirli toksinleri dışarı atmamızda bize yardımcı olur. Cildi güzelleştirir. Kan şekeri değerini dengeler ve kansızlığı giderir. Yaşlanmayı önlemenin yanı sıra cilt kırışıklıklarının düzelmesine de katkı sağlamaktadır. Kadınların en büyük sorunu olan selülitin tedavisinde de büyük bir etkin rol oynar. Selülit ve çatlak oluşumunu engeller. Lahana kulak çınlamasına da bir bir çözümdür. Hormonları düzene soktuğu gibi zona, dolama ağrılı sorunlara da bire bir şifa olmaktadır.lahananin faydalari

Lahananın Yan Etkileri Veya Zararları Var mıdır?

Lahana tüm turpgiller gibi bedenin iyot emilimini azaltır. Haftada 2-3 kezden çok lahana yiyen kişiler, iyotlu besin ya da iyotlu tuz almayı ihmal etmemeleri gerekmektedir. Lahananın sağlık açısından bir zararı olduğuna dair bir bilgi yoktur. Uzmanları guat hastalarının tüketmemesi gerektiğini savunmaktadırlar. Lahananın aşırı tüketimi su kaybına neden olur. Etkili bir idrar söktürücü olan lahana suyu fazla tüketildiğinde idrar yollarında tahrişe neden olabilmektedir. Aynı şekilde ishal sorunu yaşayan kişilerin lahana suyunu geçici olarak tüketmemeleri önerilmektedir. 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.