Yoğurdun Faydaları Nelerdir?

yoğurdun faydaları

Tarihsel anlamda 6000 yıldır yoğurt üretilip tüketildiği tahmin edilmektedir. Besin değeri yüksek olan yoğurt, laktik asit fermantasyonu sonucunda elde edilmektedir. Canlı laktik asit bakterileri içeren fermente bir süt ürünüdür. Avrupanın yoğurt ile tanışma süreci Osmanlı zamanında Kanuni Sultan Süleyman zamanında ve onun emriyle Balkanlardaki sancaklardan Avrupadaki bazı krallara şifalı yiyecek olarak gönderilmesiyle yoğurtla tanışmışlar ve tadına bakmışlardır. Organik ve yağsız yoğurtların tüketilmesi önerilmektedir.

Yoğurtta bulunan vitaminler; B, B12, C

Yoğurtta bulunan mineraller; Kalsiyum, protein, potasyum, magnezyum, demir.

Yoğurdun Faydaları;

 • Kalsiyum bakımından oldukça zengin olan yoğurt, kemik erimesini önlemeyi ve osteoporoz döneminde oluşan kemik erimelerini yavaşlatmayı sağlamaktadır.
 • Yoğurtta bulunan zengin miktardaki bileşen ve besinler cilt sağlığını koruyarak cilt hücrelerinin yenilenmesini ve cilt hücrelerinin onarılmasını sağlamaktadır.
 • Düzenli olarak yağsız yoğurt tüketimi yüksek tansiyona yakalanma riskini önlemektedir.
 • Sindirimi kolaylaştırarak kabızlığı önlemeyi sağlamaktadır.
 • Yoğurt kilo vermek isteyen kişiler ara öğünlerinde rahatlıkla tüketebilirler.
 • Sinir sistemi için oldukça faydalıdır.
 • Yoğurt menopoz dönemindeki bayanların büyük çoğunluğunda görülen terlemeleri azaltmak için tavsiye edilmektedir. Ayrıca bu dönemde görülen kemikle ilgili problemlerin ( kemik erimleri ) riskini azaltmak için tüketilmesi tavsiye edilmektedir.
 • Cildi nemlendirici özelliğe sahiptir.
 • İçeriğinde bulunan proteinler, terleme ile kaybedilen besin değerlerinin geri kazanılmasını sağlamaktadır.
 • Kan hücrelerini güçlendirici etkiye sahiptir.
 • Yoğurt diş mineleri için oldukça faydalı bir besin kaynağıdır.

Evde Yoğurt Nasıl Yapılır?

Ev yoğurdu yapmak için gerekli malzemeler; Süt ( ne kadar yoğurt yapmak isterseniz o kadar süt gerekmektedir ), maya için katıksız birkaç kaşık yoğurt.( bunu temin etmek için katkısız bir yoğurt bulursanız çok daha iyi olur, köy yoğurdu yada çok güvendiğiniz bir markanın yoğurdu da olabilir ), tencere, sıvı termometresi. Yoğurt yapmak için; Yaklaşık bir tatlı kasesi  yoğurt gerekmektedir. Tabi yapacağınız ölçüye göre bu miktar değişmektedir. İlk olarak kaynattığımız sütü bekletiyoruz, sıcaklığı el yakmayacak dereceye geldiği takdirde sütden bir kaşık yardımıyla biraz alıp elimizdeki mayalık yoğurdun bulunduğu kaseye koyuyoruz. Bu işlemi yoğurdun daha güzel tutması, su gibi olmaması ve ekşi olmaması için yapılmaktadır. Daha sonra maya için ayrılan yoğurdu ılık sütümüzün içine yavaşça ilave eiyoruz ( PÜF NOKTASI !!! MİKSERLE ÇIRPARSANIZ ÇOK DAHA ÖZLÜ OLUYOR YOĞURDUNUZ ) ve iyice karıştırdıktan sonra sütümüzün bulunduğu kabın ağzını sıkıca kapatıyoruz. Üzerini kapatıp oda sıcaklığında 4 saat beklettikten sonra buzdolabına alıyoruz.

Yoğurdun Zararları Var Mıdır?

Aşrı yoğurt tüketildiği takdirde, sindirim siteminde ishal, gaz gibi sorunlara sebep olur. Hazır yoğurtların faydadan çok zararı olduğunu söyleyen sağlık uzmanları vardır. Çok fazla tüketilen yoğurt, bağırsaklarda bakterilerden kaynaklanan enfeksiyonlara sebep olur.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.