Zemzem Suyunun Faydaları Nelerdir?

zemzemin faydaları

Zemzem, Mekkede Haremi Şerif te bulunan kuyu ve bu kuyunun Hz. İbrahim’in eşi Hacer tarafından bulunduğu kundaktaki açlıktan ağlayan yavrusu Hz. İsmail’e rızık bulmak için için Safa ve Merve tepeleri arasında koştururken Cebrail aleyhisselam tarafından kazılan kuyudan çıkan bir sudur. Hacer validemiz suyun zeminden fışkırdığını görünce sevinçle , “Dur, dur” manasında “Zem zem” dedi ve suyun akmasını engellemekiçin önünü kesti, havuz gibi yaptı. Daha sonra bu mübarek sudan içerek Hz. İsmail’i emzirdi. Bunun üzerine Cebrail (a.s) şöyle seslendi: “Sakın, ‘Helak oluruz, zarara uğrarız’ diye korkmayın. İşte şurası Beytullah’ın (Kabe’nin) yeridir., o günden beri çorak kutsal sayılan sudur. zemzemin faydaları

Hac görevi yerine getirilirken , veda tarafından iki rekat namazdan sonra Kabeye doğru dönerek içmek sünnettir. Şifa verici özelliği olan zemzem içerdiği minerallerin yanı sıra özel bir molekül yapısına sahiptir. Yapılan araştırmalar zemzemin mikroskopla incelenmesi esnasında normal sulardan daha farklı bir görünüm taşıdığı ortaya çıkmıştır. Bunun dışında zemzem, karıştırıldığı normal suları da aşılama özelliğine sahiptir. Zemzem, karıştırıldığı suyun yapısını kendine benzetmektedir. Hacılar Mekke’den ayrılırken armağan olarak vermek üzere yanlarında zemzemle dönmektedirler. Ziyarete gelenlere ikram edilen zemzem Kıbleye dönülerek, ayakta ve 3 ihlas 1 fatiha okunarak içilmektedir.

Zemzem Suyunun Faydaları;

Resulüllah sallahu aleyhi vesellem Efendimiz şöyle buyurmuştur: Zemzem suyu ne için içilirse ona göre yarar sağlar. Şifa arzusuyla içersen Allah sana şifa verir; açlığını gidermek niyetiyle içersen Allah seni doyurur; susuzluğu kesip gidermek için içersen, Allah senin susuzluğunu onunla kesip giderir. Zemzem, Melek Cebrail’in açtığı çukurdur, İsmail’in su içtiği yerdir. Manevi ve kimyevi özellikleriyle zem zem doyurucu ve  susuzluk giderici bir içecektir.

zemzem suyunun faydaları

Ebu Zer’i Gıfari radıyallahu anhu, Kabe’de 30 gün boyunca yalnızca zemzem suyu ile hayatını devam ettirmiş , başka hiçbir yiyecek ve içeceğe ihtiyaç duymamıştır. Yapılan araştırmalar sonucunda baş ağrısı, mide ülseri, karaciğer ve böbrek rahatsızlıklarına iyi geldiği ortaya çıkmıştır. Zemzemin ortaya çıkış hadisesinden de görüldüğü gibi Hacer validemize olduğu gibi emziren annelerin sütünü artırıcı özelliği vardır. Resulullah sallahu aleyhi vesellem Efendimiz de Hz. Hacer, bu sudan içti. Sütü gelip çocuğunu, emzirdi. buyurarak, zemzemin süt çoğaltıcı etkisine değinmişlerdir. Şifa kaynağı olduğu gibi aynı zamanda da sevap kaynağıdır. Zemzem hakkındaki hükümler şu şekildedir.  zemzem suyunun faydaları

Kabeyi tavaftan sonra, iki rekat namaz kılınınca içmek müstehabtır. Kıbleye yönelerek üç yudumda içmenin sünnet veya müstehab olduğu belirtilmektedir. Mikrop ve bakterileri yok eden florür içeriğine sahiptir. Yüksek kalsiyum içeriği bulunmaktadır. İnsan vücudu sistemindeki insan hücrelerini güçlendirici özelliğe sahiptir. Pozitif enerji verir. Baş ağrısını geçirici yararı bulunmaktadır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.