Zeytin Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?

zeytin çekirdeğinin faydaları

Zeytin ve zeytinyağının sağlık üzerindeki olumlu etkileri bilinmektedir. Yıllardır, birçok hastalığın tedavisinde kullanılan zeytin ve zeytinyağının dışında, zeytin çekirdeği de birtakım hastalıkların giderilmesi için tüketilmektedir. Çoğu kişilerin faydalarını ve zararlarını detaylı olarak bilinmemektedir. Bazı bilim insanları zeytin çekirdeğini sanıldığının aksine sağlığa zararlı etkileri olduğunu iddia etmektedirler.

zeytin çekirdeğinin faydaları

Sebebinin ise zeytin çekirdeğinin yapısı gereği, iki ucu sivri olarak gelen bir şekle sahip olduğu için, zeytin çekirdeği yutulduğu takdirde, vücutta tam olarak eriyip sindirilemeyeceğini, buda sağlık için bazı olumsuz sorunlarına yol açabileceğini belirtmektedirler. Bazı bilim insanlarına göre ise, zeytin çekirdeğini ezdikten sonra,

zeytin çekirdeğinin faydaları

tüketmenin daha sağlıklı olacağı kanısındalar. Zeytin çekirdeğinin sağlık açısından faydaları hakkında bilimsel araştırma sonuçları yok denecek kadar az olduğu için, faydaları hakkında bilgi de çok az miktardadır. Bu yüzden, zeytin çekirdeğinin faydalarını ele alırken, bazı sağlık uzmanlarının kendi hastalarının tecrübelerinden yola çıkarak bazı faydalarını belirtmektedirler. Zeytin çekirdeğinin yutulması günümüzde yeni duyulsa ve bilinse de eskiler uygulamışlardır. Olumlu etkileri senelerdir hatta asırlardır biliniyor. 1985 li yıllardan bugüne kadar devam ettirilmektedir. En gelişmiş cihazlarla yapılan araştırmalar, zeytin çekirdeğinin boğaz boşluğundan geçip mideye ulaştığı anda eridiği tespit edilmiştir.

Zeytin Çekirdeğinin Faydaları;

  • Mide yanmalarına oldukça faydalıdır.
  • Bağırsak ve sindirim yollarını düzenlemeyi sağlamaktadır.
  • Sindirim sistemi rahatsızlıklarını geçirici özelliğe sahiptir.
  • Ülser gastrit gibi mide problemlerini geçirir.
  • Zayıflamayı sağlayıcı özelliğe sahiptir.
  • Basur rahatsızlığı olan kişilerin iyileştikleri görülmüştür.
  • Kanseri önleyici etkiye sahiptir.

zeytin çekirdeğinin faydaları

  • Prostatı engellemeyi sağlamaktadır.
  • Kırık ve çıkıklardan kaynaklanan ağrıların giderilmesinde tavsiye edilen bir bitkisel kaynaktır.

Zeytin Çekirdeğinin Zararları Var Mıdır?

Zeytin çekirdeğini yutarak ya da ezerek tüketmeden önce, mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Bazı doktorların belirttiklerine göre, zeytin çekirdeğini yutmak, apandisit rahatsızlığına sebep olabilmektedir. Bazı doktorların verdiği bilgilere göre; zeytin çekirdeği yutulduğu zaman, mide tarafından tam sindirilmediği için, bağırsakların yeteri kadar işlem göremeyeceği için, hem mideye hem de bağırsaklara zarar verebilmektedir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.